У Верховній Раді України зареєстровано законопроект №1265, який передбачає введення фінансової відповідальності посадових та службових осіб податкових і митних органів за порушення ними законодавства.

Його ключове нововведення – обов’язок податківців і митників відшкодовувати бюджету збитки, нанесені їх незаконною діяльністю та компенсовані бізнесу чи громадянам.

Даний законопроект передбачений коаліційною угодою, підписаною учасниками парламентської більшості.

За словами його ініціатора і одного з авторів документу, народного депутата Оксани Продан, прийняття цього законопроекту змусить чиновників змінити модель своєї поведінки по відношенню до підприємців та громадян України.

«Сьогодні не податківець чи митник обслуговують інтереси платників податків, а платники податків обслуговують контролюючі органи. Хоча в цивілізованій європейській державі все має бути навпаки. Для того, щоб податкова і митна служби з каральних перетворилися на сервісні, потрібно чітко визначати межі відповідальності чиновників і передбачити особисту фінансову відповідальність, яку контролери будуть нести в разі нанесення шкоди бізнесу і людям», – зазначила нардеп.

Політик нагадує, що платники податків сьогодні фактично є беззахисними перед контролюючими органами.

«За перше півріччя 2014 року Державна фіскальна служба, зокрема, наклала фінансових санкцій на суму, більше, ніж 600 млн. грн. Якщо до цього додати загальний обсяг переплат податку на прибуток та заборгованість по ПДВ на загальну суму близько 88 млрд. грн., то ми зрозуміємо масштаб проблеми» , – підкреслила Оксана Продан.

Один з найкращих стимулів для змін бюрократичної системи – персональна фінансова відповідальність податківців і митників.

«Після прийняття закону, їм не вдасться уникнути особистої відповідальності в разі нанесення шкоди бізнесу чи звичайним громадянам», – прогнозує Оксана Продан.